Pierwszy Polak z bioniczną dłonią!

Jak donosi dzisiejsza Gazeta Wyborcza, student budownictwa Politechniki Rzeszowskiej, Marcin Kaczmarczyk, został pierwszym Polakiem, któremu przeszczepiono w pełni funkcjonalną bioniczną dłoń. Porteza, wyprodukowana przez amerykańską firmę Touch Bionics pozwala na niezależny ruch wszystkich pięciu palców, ma dwie powłoki imitujące skórę, a za jaj pomocą nosić można do dwudziestu kilogramów ciężaru.

W wyniku wypadku, do którego doszło niemalże rok temu, Kaczmarczyk stracił nie tylko dłoń, ale także lewe oko – jednak kierownik kliniki okulistyki Akademii Medycznej w Warszawie, prof. Jerzy Szaflik, zaoferował już wszczepienie implantu, który za pomocą specjalnego czipu przekazywać będzie bodźce wzrokowe do pnia mózgu. W ten sposób pierwszy w historii Polak otrzyma w pełni funkcjonalne sztuczne oko.

Dzisiaj mamy mechaniczne dłonie i oczy, a kto wie, co stanie się za kilka lat – być może dojdzie do połaczenia ludzkich organów z maszynami na taką skalę, jak ukazana została w literaturze cyberpunkowej, czy chociażby w Falloutach. Na to pytanie nie jesteśmy jednak jeszcze w stanie dzisj odpowiedzieć.

Maniak

Jestę graczę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.