Spolszczenie do Fallout

Spolszczenie Fallout 2

Obecnie Fallout 2 jest dostępny tylko w dystrybucji cyfrowej. Kupić go można na platformach Steam i GOG.com. Niestety, oba źródła nie oferują polskiej wersji gry. Jest to o tyle dziwne, że polska wersja Fallout 2 była kiedyś dostępna. Tłumaczeniem zajął się CD Projekt, który był dystrybutorem Falloutów, nim prawa do marki zdobyła Bethesda.

Tłumaczenie więc istnieje i jest ono oficjalne, zrobione przez byłego polskiego wydawcę gry. Dodatkowo, system plików drugiego Fallouta jest na tyle prosty, że kopiując odpowiednie pliki można spolszczyć wersje gry ze Steama i GOGa.

Skąd wziąć spolszczenie do Fallout 2?

Wystarczy skopiować odpowiednie pliki z polskiej wersji gry. Ale jakie pliki? No i skąd wziąć polską wersję Fallout 2, skoro nie jest już ona dostępna w sprzedaży?

Na szczęście oba problemy są do dawna rozwiązane. W internecie dostępna jest paczka, którą należy ściągnąć. Znajdziecie ją również u nas. Dla Waszej wygody, możecie ją ściągnąć za pomocą poniższego przycisku.

Patch ang2pl
Patch ang2pl
f2ang2pl.zip
Version: 1.0
4.1 MiB
25026 Downloads
Szczegóły

Jak zainstalować spolszczenie?

Nic prostszego. Trzeba tylko postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Ściągnij i zainstaluj Fallout 2 (ze Steama lub GOGa)
 2. Ściągnij wspomniane wcześniej spolszczenie
 3. Rozpakuj ściągnięte archiwum. W środku będą dwa pliki (czytaj_to.txt i przelacz.bat) oraz folder data.
 4. Skopiuj plik przelacz.bat i folder data do katalogu głównego Fallout 2 (jeśli masz wersję z Epic, wrzuć pliki do …\fallout2\Fallout 2 English)
 5. Uruchom plik przelacz.bat i poczekaj chwilę
 6. Po kilkunastu sekundach skrypt skończy kopiować pliki w odpowiednie miejsce

Po wykonaniu wszystkich kroków uruchom grę. Wszystkie napisy i niektóre tekstury będą po polsku. Miłej gry!

31 thoughts to “Spolszczenie Fallout 2”

  1. Po pierwsze nie spamuj.
   Po drugie: moderacja nie jest jasnowidząca. Samo napisanie “nie działa” nic mi mówi. Jak widać, kolega Baron sobie poradził. Jeśli oczekujesz pomocy, podaj więcej szczegółów. Muszę wiedzieć, co robisz źle, żeby Ci pomóc.

 1. Coś źle chyba zrobiłem bo nie działa pisze mi że (Błąd! skoryguj położenie plików we własnym zakresie) więc co teraz ??

  1. Ciężko powiedzieć 😉 . Żeby coś doradzić, trzeba wiedzieć, co dokładnie robiłeś. Zobaczenie screena ze strukturą plików też mogłoby być pomocne.

  1. Podobny problem zauważyłem instalując wersję z GOG-a na laptopie, a wersję polską od CDP na deskopie. Wersja polska od CDP, z której pochodzą pliki spolszczenia różni się od tej z GOG’a – podobnie w Fallout 1, wydanie różniło się m.in. menu głównym i kilkoma szczegółami z interfacem, zapewne to powoduje problem.

   Niestety, zawiłości prawne po przejęciu praw do marki przez innych wydawców powodują, że wiele gier dostępnych kiedyś w pełni po polsku nie pojawia się w naszym języku nawet na GOG-u. A szkoda.

   1. Nie prawda. W dzisiejszym dniu (18.10.2019) zakupiłem grę Fallout 2 na Gogu z okazji promocji Bethesdy której kiedyś zakupiła prawa autorskie do tej gry – owszem skorzystałem z tej paczki spolszczenia, skorzystałem instrukcję, skrypt bat automatycznie pozmieniał pliki w 100%, grę skonfigurowałem z pomocą pliku f2_res_Config.exe ustawiając rozdzielnością do mojego monitora którą mam 4K i uruchomiłem z pomocą pliku fallout.exe. Gra odpaliła bez problemu – bez pomocy pulpitu GOG Galaxy. Polecam.

 2. Mam pewien problem z spolszczeniem. Wszystko działa świetnie, bo dialogi się po polsku, opisy także itd. Ale Kiedy zakończyłem grę i pojawił się pokaz slajdów mówiący co się stało z miastami i postacami to już napisów nie ma. Tak samo z przerywnikiem filmowym na początku gdzie przewodnicząca wioski mówi mi jakie mam zadanie. Wie ktoś co mam z tym zrobić?

 3. Panowie mamy 2023 r. i zabieram się za Fallout 2. Mam wersje z EPIC – postępuje zgodnie z instrukcją. Dodaje plik PATCH000.dat instalator wykonuje pracę. (Bez dodania tego pliku instalator wyrzuca błąd) Gra odpala się normalnie – jednak nie widać efektu polonizacji jak była po angielsku tak jest dalej. Ktoś miał podobny problem?

  1. Wersja z Epica ma dziwną strukturę. Wrzuć te pliki spolszczenia do ...\Program Files\Epic Games\fallout2\Fallout 2 English, zamiast bezpośrednio do folderu “fallout2”. Wtedy powinno zadziałać. Przynajmniej u mnie zadziałało.

 4. Czy istnieje sposób na spolszczenie wszystkich tekstów w wersji z GOG-a?

  Po zainstalowaniu obecnej paczki najważniejsze elementy są po polsku (dialogi, opisy), ale część gry pozostaje w oryginale (elementy interface’u czy menu z dodatkowymi opcjami). W grze to jakoś specjalnie nie przeszkadza, ale pamiętam, że w starym wydaniu pudełkowym takiego problemu nie było i screeny, które znalazłem to potwierdzają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.