Poradnik ten ma Wam zaprezentować łatwy i w miarę szybki sposób na zamianę pulpitu w ekran wyciągnięty żywcem z terminali znanych nam z Fallout 3 lub New Vegas. Grafika obok przedstawia efekt końcowy. Do tego właśnie będziemy razem dążyć.
1. Od czego zacząć?
Cały pomysł opiera się na wykorzystaniu programu Rainmeter, który umożliwia odpalanie własnych skórek na naszym pulpicie, oraz usunięciu z pulpitu wszystkiego, co niepotrzebne lub zastąpieniu tych rzeczy odpowiednimi skórkami.
Na początek musisz zaopatrzyć się we wspomniany wcześniej Rainmeter. W tym celu odwiedź oficjalną stronę programu Rainmeter i pobierz najnowszą wersję. Ja do mojej modyfikacji wykorzystałem wersję 3.0 Beta.
Po zainstalowaniu programu i uruchomieniu go, zobaczysz trzy domyślne skórki. One nie są nam potrzebne. Pozbądź się ich, klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Wyłącz skórkę.
Aby otrzymać efekt widoczny na moim screenie musisz ściągnąć skórkę Fallout Terminal. Niektóre rzeczy musisz przetłumaczyć na polski, a także zamienić temperaturę na stopnie Celsiusza i zegar na tryb 24-godzinny.
2. Jak włączyć skórkę?
Po ściągnięciu skórki musisz ją skopiować do katalogu skórek programu. Zazwyczaj znajduje się on w Dokumentach. Powinien tam być folder o nazwie Rainmeter, a w nim kolejny o nazwie Skins. Tam wklejasz folder Fallout Terminal wypakowany z archiwum. Ważne jest by po wklejeniu struktura folderów wyglądała następująco \Rainmeter\Skins\Fallout Terminal[foldery i pliki skórki], a nie np. \Rainmeter\Skins\Fallout Terminal\Fallout Terminal[foldery i pliki skórki]. Skórki będą działały prawidłowo tylko w pierwszym wypadku.
W folderze Fallout Terminal znajdziesz plik czcionki, który musisz zainstalować, by wszystko ładnie się wyświetlało i dwie tapety do wyboru. Zainstaluj czcionkę i wybierz odpowiadającą Ci tapetę.
Teraz wystarczy zrestartować program Rainmeter i po jego ponownym uruchomieniu, kliknąć prawym przyciskiem myszy na jego ikonce. Znajduje się ona w tzw. tray’u (tuż obok zegara systemowego). W menu, które się pojawi wybierasz Skórki > Fallout Terminal i żądaną skórkę.
Kiedy skórka pojawi się już na pulpicie możesz ją przeciągnąć w dowolne miejsce. Po ustaleniu odpowiedniego miejsca dla danej skórki, najlepiej ją unieruchomić. W tym celu kliknij ją prawym przyciskiem myszki, wybierz Ustawienia i odznacz opcję Przeciągalne.
W zasadzie wszystkie skórki są gotowe do użycia od razu po ich uruchomieniu. Wyjątkiem są te odpowiedzialne za pokazywanie aktualnej temperatury na zewnątrz i za wyświetlanie menu, które na moim screenie znajduje się po prawej stronie. Je musisz sam zmodyfikować.
3. Jak modyfikować skórki?
Jeśli miałeś kiedyś do czynienia z programowaniem, albo dobrze się czujesz w środowisku komputerowym, modyfikacja skórek nie będzie dla Ciebie trudnością. Zaczynasz od kliknięcia skórki prawym przyciskiem myszy i wybrania opcji Edytuj skórkę. Powinno Ci się otworzyć okienko (najprawdopodobniej w Notatniku), które zawiera kod skórki.
Wytłumaczę, jak modyfikować skórki na podstawie dwóch wspomnianych wcześniej.
Skórka pogodowa – tutaj sprawa jest najłatwiejsza. Skórka ta pobiera aktualną temperaturę w Twoim mieście z bazy danych witryny http://www.weather.com/. Musisz się udać na tę witrynę i wyszukać swoje miasto. Teraz trzeba skopiować kod składający się z ośmiu znaków i wkleić go w odpowiednie miejsce w kodzie skórki. Kod Twojej miejscowości znajduje się na pasku adresu przeglądarki. Np. po wyszukaniu Wrocławia, wygląda on tak: http://www.weather.com/weather/today/Wroclaw+PLXX0029:1:PL. Ciebie interesuje pogrubiony fragment. Kopiujesz go i wklejasz w kod skórki linijce kodu, która wygląda następująco (jeśli używasz zmodyfikowanej wersji skórki): Location=PLXX1873. Nie muszę chyba tłumaczyć, co trzeba podmienić.
Po dokonaniu zmian, zapisujemy je, klikamy prawym przyciskiem myszy na skórkę i ją odświeżamy. Zmiany powinny być od razu widoczne.
Skórka menu – tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Pozycje w tym menu powinieneś traktować, jak np. odnośniki na stronie WWW. Każdy z nich ma nazwę, która się wyświetla i adres do którego się odnosi, czyli program, który chcemy uruchomić. Zobacz, jak wygląda kod tej skórki. Zaraz na samym jego początku znajdziesz fragmenty kodu takie, jak ten:
AppName1=CHROME
AppPath1=”C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe”
AppName to nazwa, która się wyświetli, a Apppath to ścieżka do programu, który ma otwierać dana pozycja. Przeglądając kod zobaczysz, co wpisuje się, żeby otwierać programy, gry na Steamie, czy np. foldery (takie jak Dokumenty itp.). Najprościej rzecz ujmując, wystarczy utworzyć sobie skrót do danej aplikacji na pulpicie, skopiować z niego ścieżkę i wkleić do AppPath.
To jeszcze nie wszystko. W moim menu jest 15 pozycji. Gdybyś chciał dodać dodatkową, będziesz musiał nie tylko utworzyć AppName16 i AppPatch16, ale też powielić fragment kodu, który znajduje się trochę niżej, a wygląda np. tak:
[meter1]
StringEffect=BORDER
FontEffectColor=255,239,15,[MeasureGlow]
DynamicVariables=1
Meter=STRING
MeterStyle=styleLeftText
X=10
Y=10
W=120
H=20
Text=”#AppName1#”
LeftMouseUpAction=[„#AppPath1#”]
MouseOverAction=[PLAY „#@#Sound.wav”][!SetOption meter1 FontColor 150,239,15,100]
MouseLeaveAction=[!SetOption meter1 FontColor #ColorText#]
Oczywiście możemy go śmiało powielić pamiętając o odpowiednim zmienieniu wartości pogrubionych.
Podobnie modyfikuje się inne skórki, jak np. skórkę odpowiedzialną za informowanie o nowych mailach na koncie GMail. Nie widać jej na moim screenie, bo jej nie używam. Jest ona jednak w paczce i jeśli będziesz chciał jej użyć, musisz ją odpowiednio zmodyfikować. To oczywiste.
4. Czyszczenie pulpitu
Skórki już nam działają i pięknie wyglądają. Wystarczy pozbyć się z pulpitu wszystkich niepotrzebnych skrótów, włączyć autoukrywanie paska zadań i ukryć ikony takie jak Kosz, czy Mój Komputer. Jak to zrobić na pewno wiecie, a jeśli nie, to pozostaje pytać wujka Google. Po wszystkim Twój pulpit powinien wyglądać podobnie do mojego.
Mam nadzieję, że taki wygląd pulpitu przypadnie Wam do gustu 😉
Autor: Szponix