Oficjalna strona Fallout

Powrót do przeszłości – zobacz, jak wyglądały oficjalne strony pierwszych Falloutów

Zacząłem sobie wchodzić na stare strony poświęcone Falloutom i dorwał mnie sentyment. Kurcze, przecież te gry mają już prawie 20 lat! Powstawały one w zupełnie innych czasach, gdy chęć tworzenia gier napędzała pasja, a nie potrzeba szybkiego dorobienia się. Ale ja nie o tym. Były to też czasy, w których internet był stosunkowo młody. Chociaż miał już kilka lat, to dopiero się rozwijał. Nie przeszkadzało to jednak, by fani Fallouta, zwykli gracze, również zaczęli tworzyć swoje strony poświęcone tym grom.

Około piętnastu lat temu sam zacząłem się uczyć HTMLa, by w notatniku napisać kod pierwszej wersji Fallout 2 Corner (wtedy zajmowaliśmy się tylko drugą częścią serii). Takich fanowskich inicjatyw było wiele, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Niewiele ich przetrwało do dzisiaj.

Podobny los spotkał oficjalne strony pierwszych Falloutów. Interplay zbankrutował, marka trafiła w ręce Bethesdy. Na szczęście nie wszystko przepadło. Wspomniane strony pierwszych Falloutów zachowały się jako kopie, które są hostowane na serwisie Duck & Cover (niestety teraz świeci on pustkami, ale kiedyś był jednym z największych centrów sceny). Co prawda żadna to nowość, bo są one dostępne już od wielu lat, ale założę się, że nie wszyscy z Was o tym wiedzieli.

Nie przedłużając – jeśli chcecie zobaczyć oficjalne strony pierwszych Falloutów, skorzystajcie z poniższych linków:

  • Fallout GURPS – zanim w Falloucie wykorzystano system SPECIAL, chciano skorzystać z GURPSa. To jest strona tej prototypowej wersji gry
  • Fallout – oficjalna strona ostatecznej wersji pierwszego Fallouta
  • Fallout 2 – widać postęp w stosunku to pierwszego linka, co?

Młodsi gracze pewnie łapią się za głowy i zastanawiają, jakim cudem oficjalne strony gier mogły tak wyglądać. Nie zapominajmy, że internet dopiero się rozwijał, a ekipa Interplaya zajmowała się robieniem gier, a nie tworzeniem stron WWW. To pierwsze wychodziło im znakomicie. Drugie tak, jak widać.

Szponix

Redaktor naczelny. Założyciel serwisu, prowadzący go nieustannie od samego początku.

2 komentarzy na temat “Powrót do przeszłości – zobacz, jak wyglądały oficjalne strony pierwszych Falloutów”

  1. Te strony wcale tak źle nie wyglądają, przynajmniej nie są zapchane ciężkimi kobyłami typu jQuery, albo jakiś framework po to aby zrobić 2 animacje na stronie 🙂

    Spodobał mi się wpis i wpadłem na pomysł odnośnie nowej serii na stronie. Może napisałbyś więcej o przeszłości sceny Falloutowej? Historie różnych stron światowych np. Duck and Cover, No Mutants Allowed oraz polskich np. Fallout Corner, Shamo. Myślę, że byłoby to ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.