Fallout: New Vegas

Viva New Vegas – modujemy Fallout: New Vegas

Statystyki naszego serwisu jasno wskazują, że doświadczamy wzmożonego zainteresowania grami z serii Fallout. Nowi ludzie interesują się tematem, ale też i ci, którzy grali w te gry wcześniej, postanowili do nich powrócić. Jedną z najlepiej ocenianych gier serii (a przez wielu uznawaną za najlepszą) jest Fallout: New Vegas.

Gra sama w sobie jest bardzo dobra, ale jeśli zastosujemy kilka modyfikacji, może być jeszcze lepsza (i atrakcyjniejsza dla nowych graczy). W tym wpisie chcemy Wam przedstawić obszerny poradnik, tłumaczący jak zmodować grę. Zachowa ona swój oryginalny charakter, ale też będzie dawała jeszcze więcej przyjemności.

Czym jest Viva New Vegas?

Viva New Vegas to poradnik (dostępny w języku angielskim), który opisuje proces przygotowania gry do aplikacji modów. Zawiera on też listę najlepszych dostępnych modów. Korzystając z niego, możemy mieć pewność, że gra będzie stabilna a wydajność wzrośnie. Dodatkowo, wszystkie mody mają na celu poprawę wrażeń z gry, a nie całkowite jej przerabianie.

Zanim zaczniesz

Link do sekcji Introduction.

Musisz się upewnić, że Twoja instalacja Fallout: New Vegas spełnia pewne warunki, by aplikacja modów przebiegła bezproblemowo.

  • musisz posiadać grę ze wszystkimi dodatkami na Steam, GOG albo Epic Store
  • zainstaluj biblioteki VC++ dostępne w sekcji Introduction
  • musisz mieć konto na Nexus Mods, by pobrać mody
  • jest jeszcze kilka mniejszych wymogów takich jak: jakiś program do edycji plików tekstowych, narzędzie do rozpakowania archiwów, najnowsze sterowniki, itp.

Prawidłowa instalacja gry

Link do sekcji Setup.

W tej sekcji opisano, jak prawidłowo zainstalować grę. W skrócie: chodzi o to, by nie instalować jej w folderach, w których system może ograniczać prawa dostępu.

Ważnym jest też, by mieć czystą instalację gry. Jeśli twoja gra miała wcześniej jakieś mody, odinstaluj ją całkiem i zainstaluj od nowa, by pozostałości po modach nie generowały konfliktów.

Mod Organizer 2

Link do sekcji MO2.

Do aplikacji modów według Viva New Vegas będziemy używać programu Mod Organizer 2. Jego największą zaletą jest to, że nie modyfikuje on oryginalnej struktury plików gry, ale tworzy wirtualną. Dzięki temu możemy stosować różne profile, które łatwo pozwalają się przełączać między zestawami modów, bez ingerowania w pliki gry.

Rozpakowujemy archiwum z MO2 i umieszczamy w jakimś folderze, gdzie Windows nie będzie blokował dostępu. przykładowa ścieżka to: [dysk]:\Modding\MO2\Viva New Vegas.

Teraz pozostało nam odpowiednie skonfigurowanie MO2. Szczegóły znajdziesz w oryginalnym poradniku.

Jeśli w kroku Configuring Game’s Settings napotkasz błąd, polegający na tym, że Launcher gry nie chce się uruchomić, kliknij <Edit…> w miejscu pokazanym w kroku 1. Następnie zaznacz Overwrite Steam AppID i podaj ten numer: 22490. W naszym regionie mamy to „szczęście”, że posiadamy inną wersję gry niż reszta świata.

Potrzebne narzędzia

Link do sekcji Utilities.

Zanim zaczniesz modować grę, trzeba zainstalować jeszcze parę rzeczy. Wszystkie je masz wylistowane w rozdziale Utilities.

Ogólnie rzecz biorąc, ten krok polega na instalowaniu jeden po drugim, skryptów i innych narzędzi potrzebnych do działania modów. Większość z nich instalujesz za pomocą Mod Organizer 2, więc upewnij się, że przeczytałeś instrukcje dotyczące instalacji modów za jego pomocą.

Łatamy grę

Link do sekcji Bug Fixes.

Jak każda gra oparta na silniku Bethesdy, tak i Fallout: New Vegas na trochę bugów. Na szczęście społeczność graczy wiele z nich naprawiła. Wykonaj wszystkie kroki w rozdziale Bug Fixes, żeby zlikwidować ich jak najwięcej.

Tak jak poprzednio – cała filozofia polega na tym, by pobierać kolejne mody i je instalować za pomocą MO2.

Ostatnie kroki

Link do sekcji Base Finish.

Pozostało już tylko uporządkowanie wszystkiego. Koniecznie sprawdź ten rozdział poradnika – pobierzesz w nim plik, który zagwarantuje, że wszystkie pobrane dotychczas mody i łatki będą się ładowały w odpowiedniej kolejności. Przy tak dużej ilości plików jest to bardzo ważne.

Rozdział ten opisuje też jak stworzyć skrót, dzięki któremu uruchomisz grę bez każdorazowego włączania MO2. Pamiętaj – jeśli włączysz ją za pomocą skrótu Steam, załaduje się gra bez większości modów. Przez to, że MO2 utworzył wirtualną strukturę plików, mody są aplikowane tylko wtedy, gdy uruchamiasz grę za jego pomocą.

Gdzie są moje zapisane gry?

Kiedy uruchomisz zmodowaną wersję gry, zauważysz, że zapisy gier z oryginalnej wersji nie są dostępne. Spokojnie, nic się z nimi nie stało. Jeśli chcesz je używać w wersji gry zarządzanej przez MO2, musisz wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź do Dokumenty > my games > falloutnv > saves tam są wszystkie zapisy gier
  2. Skopiuj wszystkie pliki
  3. Teraz wejdź do Dokumenty > my games > falloutnv > __MO_Saves
  4. Wklej tutaj skopiowane wcześniej pliki
  5. Możesz grać w zmodyfikowaną wersję gry na swoim zapisach

Można mieć więcej modów?

Oczywiście, że tak! Sekcja VNV Extended w poradniku Viva New Vegas zawiera obszerną listę modów poprawiających takie rzeczy jak: interfejs, gameplay, efekty wizualne, modele, itp. Tak naprawdę wszystko co zrobiliśmy do tej pory było tylko podstawą, pozwalającą nam skorzystać z tych właśnie modów.

No ale na tym temacie skupimy się w kolejnym wpisie. Planuję w nim zrobić małe porównanie tego, jak gra prezentuje się przed aplikacją modów i po niej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sami wypróbowali te mody jeszcze zanim wspomniany wpis się pojawi.

Dopisek: Druga część wpisu została już opublikowana.

Info

Wpis ten powstał po wykonaniu wszystkich kroków opisanych w Viva New Vegas. Gra się uruchamia i działa poprawnie. Jeśli będziesz je dokładnie wykonywać, u Ciebie też powinna działać.


Przetwarzam…
Udało się! Jesteś zapisany/a.

Szponix

Redaktor naczelny. Założyciel serwisu, prowadzący go nieustannie od samego początku.

Jeden komentarz na temat “Viva New Vegas – modujemy Fallout: New Vegas”

  1. Ostatni raz bardzo dawno temu grałem w New Vegas – myślę, że może tak z 8 lat temu. Widzę, że od tego czasu wyszły ciekawe mody. Niemniej jak zacząłem przyglądać się samej grze (np. jakieś losowe screeny na Nexus Mods), to doszedłem do wniosku, że graficznie NV bardzo zestarzał się, choć może w trakcie rozgrywki tego nie widać. Hmmm, tak się zastanawiam czy instalować grę, czy jednak dać sobie spokój. Zawsze instalowałem mody, a to zwykle zajmowało trochę czasu… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.