Fallout: New Vegas z modami i bez

Viva New Vegas cz. 2 – zmieniamy wygląd gry modami

W tym wpisie kontynuujemy naszą przygodę z modowaniem Fallout: New Vegas. Przypomnę tylko, że w pierwszej części wprowadzającej do modowania, skonfigurowaliśmy Mod Organizera 2 i zainstalowaliśmy masę modów naprawiających bugi, poprawiających stabilność gry i zwiększających wydajność. Teraz kolej na „dopieszczenie” gry pod względem wizualnym i gameplay’owym.

Na samym końcu wpisu znajdziecie grafiki z porównaniem wersji vanilla gry (po lewej) i wersji z zainstalowanymi wszystkimi modami (po prawej), o których będzie mowa w tym wpisie. Możecie użyć suwaków, by na żywo zobaczyć, na czym polegają różnice.

Instalujemy mody z listy VNV Extended

W poprzednim wpisie zbudowaliśmy porządny fundament, by zainstalować mody, które w widoczny sposób ulepszą Fallout: New Vegas. Podobnie jak poprzednio, będziemy pobierać mody z list dostępnej w poradniku Viva New Vegas i aplikować je za pomocą MO2. Tutaj opiszę tylko co zmienia każdy zestaw modów.

W teorii nie musisz instalować wszystkich modów. Ja na potrzeby tego wpisu to zrobiłem, by mieć pewność, że da się to poprawnie zrobić. Poza tym, część modów wymaga do działania innych modów, więc żeby nie martwić się tymi zależnościami, łatwiej jest lecieć ze wszystkimi po kolei.

Poprawiamy interfejs

Link do sekcji User Interface.

Pobierz te mody, jeśli chcesz zmienić rzeczy takie jak: ekran Pip-Boy’a, dialogów, celowniki, jakość map, itp. Są tutaj też mody wprowadzające „rewolucyjne” zmiany, jak np. Menu Search, który umożliwia przeszukiwanie ekwipunku przy użyciu CTRL+F.

Bardziej przyjazny gameplay

Link do sekcji Gameplay.

Te mody poprawią Twoje ogólne wrażenia z gry. Dzięki nim doświadczysz lepszych, płynniejszych animacji postaci, poczujesz „kopa” przy strzelaniu z broni. Są tu też mody, które poprawiają zachowanie towarzyszy lub zarządzanie systemem auto-zapisu.

Mod Bad Touch NVSE dodaje obrażenia przy kontakcie ze źródłami ognia lub elektryczności. Z jednej strony zwiększa to imersję, ale z drugiej może utrudnić grę.

Zbalansowana mechanika

Link do sekcji Overhauls.

Mody z listy Ovehauls są chyba najbardziej opcjonalne, a mam przez to na myśli, że nie każdemu muszą przypaść do gustu. Modyfikacje te zmieniają głównie mechanikę gry. Dla przykładu: Trap Tweaks sprawi, że pułapki wybuchowe będą korzystały z umiejętności Materiałów Wybuchowych, Nauki lub Przetrwania, zamiast z Naprawy. Za to mod Vigor sprawia, że nasza postać na początku będzie miała mniej Punktów Akcji i Życia. Loot będzie też rzadszy.

Jak sami widzicie, są to zmiany, które nie muszą się podobać każdemu.

Przywracamy wyciętą zawartość

Link do sekcji Content.

Fallout: New Vegas powstawał w dużym pośpiechu. Tworząc go, Obsidian miał wytyczony ciasny deadline, który spowodował, że część zawartość trzeba było wyciąć z gry, bo nie została dokończona. Mody z tej sekcji przywracają część tej zawartości.

Instalując te mody, dodasz do gry nowe miejsca i postacie, ale są też mody, które robią znacznie więcej. Functional Post Game Ending sprawia, że po zakończeniu gry, możesz wrócić do świata, w którym są odwzorowane podjęte przez Ciebie decyzje.

Strona wizualna też może być lepsza

Link do sekcji Visuals.

Ostatnia kategoria modów wpływa przede wszystkim na to, co widać w grze. Mamy tutaj ulepszone oświetlenie, poprawki dla meshy i shaderów. Dużą różnicę robią zmienione filtry, które w oryginalnej wersji gry nie zawsze działały jak powinny, co możecie zobaczyć na poniższym porównaniu.

Osobiście uważam, że jeśli chodzi o mody z tej sekcji, to nie ma co się zastanawiać – po prostu instalujcie wszystkie, jak leci.

Ostatni krok

Link do sekcji VNVE Finish.

Zanim zaczniecie grać, upewnijcie się, że wykonacie instrukcje w sekcji VNVE Finish. Znajduje się tam ostatni patch, który gwarantuje, że wszystkie zainstalowane mody będą działały bez problemu.

Pamiętajcie też o zastosowaniu pliku, który konfiguruje kolejność ładowania modów – dzięki niemu nie będzie konfliktów.

Jeśli doszliście do tego momentu, to szczere gratulacje! Mam nadzieję, że wszystko poszło bezproblemowo i możecie się cieszyć całkiem nowym New Vegas.

Porównanie „przed” i „po”

Poniższe grafiki pomogą Wam zobaczyć różnice między wersjami gry. Po lewej widzicie wersję Fallout: New Vegas bez modów, a po prawej z modami Viva New Vegas. Możecie użyć suwaków, by na żywo zobaczyć, na czym polegają różnice.

Oczywiście same statyczne obrazki nie są w stanie oddać wszystkich różnic, ponieważ wiele z nich dotyka animacji i mechaniki. Niemniej, myślę, że takie porównanie pozwoli Wam ocenić, czy warto modować Fallout: New Vegas.

Kanion w Honest Hearts
Korytarze The Thorn
Strip New Vegas
Pokój w Lucky 38
Ruiny Boulder City
Rozmowa z Malcolmem Holmesem
Ekran Pip-Boy’a

Przetwarzam…
Udało się! Jesteś zapisany/a.

Szponix

Redaktor naczelny. Założyciel serwisu, prowadzący go nieustannie od samego początku.

Jeden komentarz na temat “Viva New Vegas cz. 2 – zmieniamy wygląd gry modami”

  1. Jest alternatywna opcja, która nie wymaga tyle zabawy z menadżerem modów, a mianowicie kolekcja modów VeryLastKiss’s Fallout New Vegas, którą można znaleźć na Nexusie. Mając konto premium, i nie licząc czasu pobierania modów, i przeczytania wszelkich instrukcji do zainstalowania owej paczki – jest to zaledwie 30 minut konfiguracji. Jak ktoś się zdecyduje i będzie miał jakieś pytania śmiało pisać na discordzie chevy7991.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.