Broken Hills

Broken Hills

Broken Hills – cóż za wspaniała osada. Super Mutanty, ghule i ludzie żyją tutaj w zgodzie, ale czy oby na pewno? O tym przekonamy się wykonując tu zadania. Najpierw jednak musisz zająć się czym innym, bowiem pechowy ghul znalazł się pod twoim przednim zderzakiem! Zakładając, że w mieście pojawiłeś się samochodem. Pomóż się biedakowi pozbierać i zakasuj rękawy, bo od razu bierzemy się do roboty.

Divert more electrical power to Eric’s home
(Skieruj więcej mocy elektrycznej do domu Erica)

Ghul Eric

Na dobry początek zrobimy proste zadanie, ponieważ szybki exp jest zawsze mile widziany.

Udaj się do wschodniej części miasta. Zaraz obok obszaru, w którym się pojawisz, będzie znajdował się budynek. Kiedy przejdziesz obok niego, gra poinformuje cię, że lata tutaj sporo much. Wejdź do środka, żeby sprawdzić, o co chodzi.

W środku spotkasz ghula o imieniu Eric. Kiedy Eric się poci, jego ciało wydziela substancję, którą muchy uznają za przysmak. Biedny ghul nie może się od nich opędzić, ponieważ do jego domu nie dociera wystarczająco dużo energii, by zasilić klimatyzację. Musimy udać się do rozdzielni i załatwić mu więcej mocy.

Rozdzielnię znajdziesz w zachodniej części miasta. To budynek zaraz na północ od miejsca, w którym stoi twój samochód. Do problemu możesz podejść na dwa sposoby:

  • jeśli masz wysoką umiejętność Nauki, spróbuj użyć komputera i przekierować więcej mocy do domu Erica
  • możesz też spróbować pogadać z ghulem zarządzającym rozdzielnią. Jeśli twoja postać jest wystarczająco inteligentna, to zrobi mu wykład na temat tego, czemu miasto ma aż za dużo energii i przekierowanie dodatkowych zasobów do domu Erica niczemu nie zaszkodzi. Jeśli nie widzisz opcji dialogowej, spróbuj zażyć Mentaty. Podnoszą one chwilowo zdolności intelektualne postaci

Za przekierowanie energii do domu Erica dostaniesz od razu 1000 expa. Wróć jeszcze do Erica i pogadaj z nim. Jeśli przyjmiesz nagrodę, dostaniesz Buffout (Wygrzew), ale jeśli odmówisz nagród, dostaniesz +10 Karmy. Decyzja należy do ciebie.

Find the missing people for Marcus
(Znajdź zaginionych ludzi dla Marcusa)

Szeryf Marcus

W zachodniej części Broken Hills znajdziesz Marcusa. Poznasz go po tym, że stoi przed budynkiem, w rękach trzyma minigum i jest Super Mutantem. Marcus jest też szeryfem w mieście.

Jeśli masz czas i chcesz posłuchać o wydarzeniach z pierwszej części gry, to zapytaj mutanta o jego historię. By otrzymać zadanie, musisz zapytać o najnowsze wydarzenia w mieście. Najpierw usłyszysz o zepsutej pompie powietrza w kopalni (to aktywuje inne zadanie), więc pytaj dalej. Za drugim razem Marcus powie ci o zaginionych osobach. Teraz możesz zgodzić się na $500 nagrody, albo odmówić przyjęcia wynagrodzenia za pomoc. W drugim przypadku, po zakończeniu zadania otrzymasz karabin myśliwski z lunetą.

Aby otrzymać maksymalną ilość expa za to zadanie, udamy się do mężczyzny imieniem Dan. Mieszka on we wschodniej części miasta, w domu w kształcie litery L, położonym na wschodnim końcu ulicy. Poznasz go po tym, że poprosi cię o odnalezienie żony.

Podziemia miasta

Ciało żony Dana

Opuść dom Dana i udaj się na pola, które znajdują się na północy. Będzie tam zejście do jaskini, a w środku spotkasz pełno mrówek. Nas interesuje wschodnia część tuneli, ponieważ jest tam grota, w której leżą ciała zaginionych osób. Za odnalezienie ciał otrzymasz 500 expa.

Ciało zaznaczone na obrazku należy do żony Dana. Koniecznie je przeszukaj i przeczytaj znajdującą się przy nim notatkę. Sugeruje ona, że w morderstwa mogą być zamieszani Francis i Zaius. Zanim ich poszukamy, wróćmy do Dana i przekażmy mu smutną wiadomość, by otrzymać 500 expa.

Rozprawiamy się z mordercą

Uwaga! Sekcję tą możesz całkowicie pominąć i od razu pójść do Marcusa, powiedzieć co się stało. Ominie cię jednak wtedy trochę expa. Poza tym, jeśli chcesz pokonać Francisa w siłowaniu na rękę (więcej informacji w sekcji Pozostałe sprawy), zrób to zanim przejdziesz dalej – po zakończeniu tego zadania Francis zniknie z miasta.

Zaiusa znajdziesz w baraku, przy wejściu do kopalni. Stoi przy nim grupka Super Mutantów. Zaius odeśle cię do Francisa, którego znajdziesz w miejscowym barze. Bar z kolei znajduje się niedaleko miejsca, w którym stoi Marcus. Podczas konfrontacji z Francisem masz dwie opcje:

  • zabicie mutanta – spowoduje to jednak, że całe miasto będzie z tobą walczyło, a tego nie chcemy
  • pozwolenie mu, by udał się na wygnanie – za to dostaniesz 1000 expa

By zakończyć zadanie wróć do Marcus i opowiedz, co się stało. Dostaniesz też od niego nagrodę zależną od wyboru na początku zadania.

Szukamy skarbu

Ghul Typhon

Nie jest w zasadzie zadanie, ponieważ nie pojawia się na liście w Pip-Boy’u. Jest to jednak na tyle złożona sprawa, że opiszę ją tutaj, zamiast w Pozostałych sprawach.

Najpierw musisz pogadać z ghulem Typhonem. Dom, w którym miesza znajdziesz we wschodniej części Broken Hills. Typhon może ci opowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, ale najciekawszą z nich jest to, że kiedyś wygrał sporo kasy. Obieca powiedzieć ci, gdzie ją ukrył, jeśli zrobisz dla niego parę przysług.

Po pierwsze, ghul poprosi o magazyn Cat’s Paw (Kocia Łapka). Czasopismo można znaleźć lub kupić u niektórych handlarzy, ale my już je zdobyliśmy, kiedy oddaliśmy nasienie w Vault City (sekcja Pozostałe sprawy). Odczekaj godzinę i ponownie porozmawiaj z ghulem.

W ramach drugiej przysługi Typhon poprosi o załatwienie mu dmuchanej lalki. Zasugeruje, żeby poszukać w New Reno, ale można znaleźć taką lalkę też w Broken Hills. Idź do miejsca, w którym stoi Marcus i wejdź do domu znajdującego się za nim. Dmuchana lalka znajduje się w regale. Przekaż lalkę ghulowi i odczekaj 3 godziny.

Ostatnim życzeniem Typhona jest butelka Rot Guta (Zgnilca). Tak się składa, że Rot Guta nosi przy sobie Cassidy, więc jeśli masz go ze sobą, możesz zabrać mu butelkę. W przeciwnym wypadku kup ją w miejscowym barze. Bar znajduje się na południe od miejsca pobytu Marcusa.

Gdzie ten skarb?

Po dostarczeniu wszystkich trzech rzeczy otrzymasz 2000 expa. Ghul stwierdzi, że ukrył fortunę gdzieś w zachodniej części miasta, ale nie pamięta już gdzie. Idź więc do wspomnianej dzielnicy i poszukaj karła w czerwonej czapce. Powinien stać niedaleko sklepu. Karzeł ma na imię Micky i jest łowcą skarbów. jeśli powiesz mu, że słyszałeś o schowanym w tej okolicy skarbie, karzeł cię wyśmieje – sprawdził już wszystkie zakamarki, poza tymi bardziej cuchnącymi.

Takim bardziej cuchnącym zakamarkiem jest miejscowa studnia – ta, w której stronę patrzy Marcus. Przeszukaj studnię, a znajdziesz skarb. Niestety łup wypadnie ci z ręki, a twoja postać będzie zbyt duża, by wejść do środka i go wydobyć. Wracaj do Micky’ego.

Jeśli zgodzisz się na podział łupu 50/50, karzeł zgodzi się zejść do studni. W końcu okaże się, że skarbem był… worek kapsli. W pierwszej grze z serii Fallout stanowiły one środek płatniczy, ale teraz są bezwartościowe. Na tym kończy się zabawa w poszukiwanie skarbu.

Fix the mine’s air purifier
(Napraw system oczyszczania powietrza w kopalni)

Zajmiemy się teraz największym problemem, z jakim boryka się miasto. System oczyszczania powietrza w kopalni się popsuł, a przez to produkcja stanęła. Powietrze w tunelach jest trujące.

Zadanie otrzymasz od Zaiusa, którego można znaleźć w baraku, tuż obok wejścia do kopalni. Mutant chce, żebyś udał się do New Reno po części, które ma mieć niejaki Renesco. Podczas otrzymywania zadania możesz zapytać o zapłatę, albo przemilczeć temat. Jeśli zapytasz, po ukończeniu zadania otrzymasz $500. Jeśli przemilczysz temat, dostaniesz w nagrodę strzelbę bojową, która doskonale sprawdza się w rękach Cassidy’ego.

Nie pozostaje nam nic innego, tylko ruszać w drogę. Fragment zadania, w którym zdobywamy część opiszę na stronie poświęconej Nowemu Reno.

Mamy już część

Kiedy już wrócisz z częścią do Broken Hills, będzie można zabrać się za naprawę. Udaj się w kierunku wejścia do kopalni, ale jeszcze tam nie wchodź. Jest parę rzeczy, o których musisz wiedzieć. Po pierwsze: koniecznie zapisz grę. Kiedy wejdziesz do środka, to co jakiś czas będziesz otrzymywać obrażenia z powodu wdychania toksycznego powietrza. Twoim zadaniem jest dostać się jak najszybciej do maszynerii, która znajduje się w północno-wschodnim rogu mapy. Najlepiej włącz sobie tryb walki, żeby nie tracić czasu i przesuwając mapę, zaplanuj drogę dojścia.

Mrówki są wkurzające, ponieważ będą cię atakowały i spowalniały. Na tym etapie gry twoja postać powinna jednak być na tyle mocna, by zabijać je jednym atakiem.

Kiedy dotrzesz do popsutej pompy, po prostu użyj na niej część, którą zdobyłeś w New Reno. System filtracji od razu zacznie działać, a ty przestaniesz otrzymywać obrażenia. Dostaniesz za to 1500 expa. Nie zapomnij też wrócić do Zaiusa po nagrodę za wykonanie zadania.

Rekrutujemy Marcusa

Marcus - Super Mutant
Marcus – Super Mutant

Po rozwiązaniu największych problemów miasta Broken Hills, możesz zaproponować Marcusowi, by się do Ciebie przyłączył.

W praktyce chodzi o to, że musisz znaleźć zaginionych ludzi i naprawić system oczyszczania powietrza w kopalni.

Wystarczy, że zapytasz Super Mutanta, czy nie chciałby z tobą podróżować. Jeśli masz wolne miejsce w drużynie, z chęcią się przyłączy, a ty otrzymasz 1000 expa.

Marcus specjalizuje się w używaniu broni ciężkiej. Na wyposażeniu posiada miniguna i trochę amunicji do niego, ale jeśli pozwolisz mu się nim posługiwać, to na długo jej nie wystarczy. Moim zdaniem najlepszym podejściem jest poczekać z przyłączeniem go do drużyny aż zdobędziesz ciężką broń energetyczną, taką jak karabin plazmowy lub karabin pulsacyjny. Mają one tę zaletę, że zadają duże obrażenia, ale strzelają trybem pojedynczym. Dzięki temu Marcus podczas walki nie „przepala” fortuny na amunicję, a jednocześnie nie jest aż tak groźny dla twojej drużyny. Mając miniguna często będzie zabijał nie tylko przeciwników, ale też swoich przyjaciół.

Ruszamy do New Reno

Nasz pobyt w Broken Hills dobiegł końca. By zebrać więcej expa i bogactwa, ruszajmy do New Reno.

Pozostałe sprawy

Cztery skrzynie

Być może zauważyłeś, że na północy zachodniej części Broken Hills znajdują się 4 skrzynie stojące pośrodku niczego. Bez wdawania się w szczegóły techniczne, są to pojemniki, w których gra przetrzymuje towar dostępny w sklepach. Oczywiście skrzynie te powinny być ukryte tak, żeby gracze ich nie widzieli, ale akurat w Broken Hills są one na widoku.

To niedopatrzenie można wykorzystać i zdobyć sporo dobrego sprzętu. Żeby dotrzeć do skrzyni musisz obejść w koło tę część miasta. Obrazek poniżej pokazuje, jak trzeba iść. W niektórych wersjach gry przerwa w płocie może nie istnieć, ponieważ załatano ją patchami. Jeśli tak jest u ciebie, to niestety do skrzyń się nie dostaniesz.

Jak dojść do skrzyń

Siłowanie się na rękę

W miejscowym barze możesz spróbować swoich sił w siłowaniu się na rękę z Super Mutantem Francisem. Uważaj jednak, bo jeśli przegrasz, Francis zrobi z dupy jesień średniowiecza, dosłownie.

By w ogóle otrzymać wyzwanie od Francisa, twoja postać musi mieć 6 poziom i co najmniej 2 Inteligencji oraz 8 Siły. By w ogóle mieć szansę wygrać, potrzebujesz 9 Siły i 9 Wytrzymałości. Nawet wtedy wygrana nie jest gwarantowana, ponieważ zależy od udanego rzutu losowego. Pamiętaj, że Siłę i Wytrzymałość możesz zwiększyć tymczasowo zażywając Buffout (Wygrzew).

Nagrodą za wygranie z Francisem jest Power Fist (Rekawica Wspomagana). Jednak z najlepszych broni do walki wręcz w grze.

Przesadzamy roślinę

Między domem Dana, a zejściem do podziemi miasta, znajdziesz gadającą roślinę. Poprosi cię ona o przesadzenie w pobliże domu zamieszkanego przez ghule, ponieważ chciałaby mieć z kim rozmawiać. Zgódź się na to i za pomocą łopaty przesadź roślinę (jest to opcja dialogowa). Łopatę zdobyliśmy pomagając duchowi Anny w Den.

Po przesadzeniu rośliny dostaniesz 1000 expa. Podzieli się ona też z tobą pewną strategią szachową, która przyda się do aktywności opisanej poniżej.

Czy jesteś lepszy od skorpiona?

Profesor i jego radskorpion
Profesor i jego radskorpion

Na wschodnim krańcu wschodniej dzielnicy Broken Hills, stoi budynek, w którym znajduje się naukowiec i radskorpion. Podczas rozmowy z Profesorem, przyzna on się do prowadzenia eksperymentów mających na celu podniesienie zdolności intelektualnych różnych stworzeń. Roślina, którą przesadziliśmy wcześniej jest wynikiem takiego eksperymentu. Dialog z naukowcem otworzy przed tobą też możliwość zmierzenia się z radskorpionem w trzech testach: Zręczności, Percepcji i Inteligencji.

Najpierw sugeruję spróbować konkurencji polegających na Zręczności i Percepcji. Jeśli zremisujesz to zyskasz po 500 expa za każdą konkurencję. Ostatnim sprawdzianem będzie gra w szachy. Normalnie nie da się pokonać radskorpiona, ale twoja postać zna tajne zagranie, które da ci zwycięstwo. Zagranie to oczywiście zdradziła nam przesadzona wcześniej roślina.

Radskorpion straci nad sobą panowanie, kiedy wygrasz partię szachową i zaatakuje. Jeśli zabijesz go osobiście, stracisz 10 punktów Karmy. Najlepiej pozwolić go zabić twoim towarzyszom. Z truchła zwierzęcia zabierz okulary. Przydadzą się w przyszłości. Łącznie można tutaj zyskać 1500 expa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.