Fallout vs. Baldur’s Gate

Przez kilka następnych tygodni mam zamiar porównywać Fallouta z innymi produkcjami RPG. Dziś przedstawię dwa różniące się od siebie światy: zniszczoną Wojną pustynie Fallouta i fantastyczne Zapomniane Krainy.

Pierwsza rzecz, którą będę porównywał to grafika. Na pierwszy ogień idą Wrota Badoura, ich grafikę stanowią ręcznie rysowane tła oraz skrypty. Liście drzew powiewają na wietrze, zmieniają sie pory dnia oraz pogoda, a efekty czarów wyglądają znakomicie. Grafika postaci i ich animacja wygląda nieźle, doskonale widać, co nosi na sobie nasz ulubieniec, zbroja kółkowa różni sie od płytówki. Jedyne do czego muszę się przyczepić to przezroczystość wody. Animacja wody i jej grafika jest dobra, ale tylko dobra. Teraz czas na Falla: zakładam, że plansze wykonano przy pomocy jakiegoś programu, np. mapper. Poszczególne elementy były rysowane ręcznie, a później złożone w jedną całość przy pomocy programu. Grafika i animacja postaci wygląda trochę gorzej niż we Wrotach. Zdarzają się podobne rodzaje zbroi, np. zwykła skórzana zbroja niczym nie różni się od jej ulepszonej wersji, chociaż na grafiku zmienił się jej kolor. Tak samo sprawa ma się ze skórzaną kurtką i skórzaną kurtką bojową, jedna ma jeden rękaw, a druga ma dwa, lecz po założeniu jednej, a później drugiej nasz wygląd nie zmienił się ani o piksel. Animacja postaci jest równie dobra, co we Wrotach, śmierć przy udziale krytycznego wgląda nawet lepiej niż w Baldursie. Tutaj nie mogę chcieć niczego od wody. bowiem ta jest brudna i naprawdę paskudna, a pogoda wcale sie nie zmienia. Wynik tego starcia to: FALLOUT-1 : 2-Baldur’s Gate.

Następna jest muzyka. Tutaj też nie mogę się do niczego przyczepić w obu produktach, w Baldursie jest ona odpowiednia dla epoki, czyli harfy, lutnie i inne, a w Falloucie jest naprawdę piękna, wspaniale oddająca nastrój postnuklearnego świata. Wynik: FALLOUT-1 : 1-Baldur’s Gate.

Przedostatnia sprawa: grywalność. I Fallout i Wrota są w tej kwestii bezkonkurencyjne, chociaż Fall ma więcej questów, można wejść do każdego budynku, przyłączyć do jednej z rodzin mafijnych z New Reno, zaopatrzyć się w samochód, ogólnie grywalność jest ogromna. Sprawa ma się nico gorzej z Baldur’sem. Co prawda równierz możemy wejść do wielu budynków, jednak questów jest minimalnie mniej i są one mniej ciekawsze, zazwyczaj jest to coś w stylu: zabij potwora, znajdź przedmiot. Wynik: FALLOUT-2 : 1-BBALDUR’S GATE.

I w końcu ta najważniejsza rzecz: fabuła. Obie produkcje prezentują wysoki poziom i nie będę rozwodził się nad tym, która jest lepsza, sami zadecydujcie. Z jednaj strony mamy fantastyczny świat, pełen różnych baśniowych stworów, a z drugiej ponurą wzję przyszłości, przepełnioną przemocą i mutantami. Trudno rozstrzygnąć, który jest lepszy, powiem tyle, że Wrota są większe (5 CD). Wynik: FALLOUT-1 : 1-BAULDUR’S GATE.

Dotarliśmy do końca walki. Tutaj poznacie ostateczny wynik, który może wa zaskoczyć, abo i nie. Oto i on:
FALLOUT-5 : 5-BALDUR’S GATE, czyli REMIS!!!, świadczy to o tym, że obie gry to prawdziwe klejnoty!

Autor: Elvis